fbpx

Biežāk uzdotie jautājumi

Vai nepieciešams vitamīnus un minerālvielas lietot papildus?

Vai Jūs vairākas reizes dienā ēdiet dārzeņus, augļus un ogas, īpaši vietējos un sezonālos? Ieteicamais daudzums ir vismaz 400 g vai 5 porcijas dienā, no tiem pusei jābūt svaigā veidā. Daudzi no mums to nedara.

Protams, galvenais barības vielu avots ir mūsu ikdienas pārtika. Bet, vai mēs varam būt droši, ka mēs saņemam visas nepieciešamās uzturvielas ar ikdienas uzturu? Pētījumi liecina, ka lielākai daļai cilvēku Latvijā uzturs ir nepietiekams, jo bieži noteicošais, izvēloties pārtiku, ir produkta cena, nevis kvalitāte un veselība. Mūsu ikdienas pārtikā ir pārāk maz šķiedrvielu, augļu un dārzeņu, un pārāk daudz cukura un piesātināto tauku.

Pārlieku liela emocionalitāte, uztraukums vai stress, kaitīgie ieradumi var veicināt papildus nepieciešamību uzņemt vitamīnus. Ziemā, vēlā rudenī un agrā pavasarī mūsu organismam papildus jātiek galā ar nelabvēlīgiem vides faktoriem, piemēram, aukstu, mitru vēju un dažādām infekcijas slimībām.

Papildus vitamīnus ieteicams lietot:
1) sievietēm, kuras plāno grūtniecību, ir grūtnieces vai baro bērnu ar krūti;
2) sievietēm periodā pēc menopauzes;
3) veģetāriešiem un vegāniem;
4) no alkohola atkarīgiem pacientiem (ieteicami B grupas vitamīni), atveseļošanās periodā pēc smagām slimībām, hronisku slimību pacientiem, pēc kuņģa operācijām.

Kādas ir minerālvielas un kāpēc tās ir vajadzīgas?

Minerālvielas ir neorganiskas vielas, kas ir neaizstājama uztura sastāvdaļa, jo tās ir nepieciešamas organisma dzīvības procesiem un normālai attīstībai. Katrai minerālvielai ir specifiska nozīme cilvēka organismā. Tās vajadzīgas ne tikai noteiktā daudzumā, bet arī noteiktās savstarpējās attiecībās. Minerālvielas tiek uzņemtas ar uzturu, daļēji ar ūdeni. Sabalansēts, veselīgs un daudzveidīgs uzturs pilnībā nodrošina organismu ar tam nepieciešamajām minerālvielām.
Minerālvielas var atrast dažādos produktos: gaļā, graudaugos, dārzeņos, augļos, riekstos, piena produktos. Minerālvielas var uzņemt arī ar uztura bagātinātājiem. Atkarībā no minerālvielu daudzuma organismā, tās iedala:

• makroelementos (vidējais daudzums lielāks kā 50mg uz kg ķermeņa masas). Šeit ietilpst nātrijs, sāls (nātrija hlorīds), kālijs, kalcijs, fosfors, magnijs, sērs. Šīs minerālvielas cilvēkam jāuzņem pietiekamā daudzumā.

• mikroelementos (vidējais daudzums mazāks kā 50mg uz kg ķermeņa masas). Šeit ietilpst dzelzs, cinks, jods, selēns, varš, mangāns, fluors, hroms, molibdēns. Šīs minerālvielas organismam nepieciešamas daudz mazāk.

Kas ir vitamīni?

Vitamīni ir organiski savienojumi, kuri ir nepieciešami organisma normālai funkcionēšanai. Vitamīnus organisms nespēj veidot, līdz ar to tie ir jāuzņem ar uzturu. Sabalansēts, veselīgs un daudzveidīgs uzturs pilnībā nodrošina veselu organismu ar tam nepieciešamajiem vitamīniem. Ja uzturs nav sabalansēts, papildus vitamīnus var uzņemt ar uztura bagātinātājiem.
Svarīgi ir atcerēties, ka vitamīni ir nepieciešami ļoti nelielos daudzumos. Ja tie organismā trūkst vai ir par daudz, var rasties slimības un vielmaiņas traucējumi.
Atkarībā no šķīšanas spējām vitamīnus iedala ūdenī šķīstošajos un taukos šķīstošajos vitamīnos.

Vai vitamīnus var uzņemt par daudz?

LIVOL vitamīnu sastāvdaļas ir harmoniski pielāgotas dažāda vecuma un dzimuma cilvēku vajadzībām un tuvu ieteiktajām dienas devām. Tāpēc varat būt drošs, ka saņemsiet atbilstošas dienā ieteicamās vitamīnu un minerālvielu devas.

Neatkarīgi no tā, vai konkrētais vitamīns ir ļoti noderīgs, nevajadzētu pārsniegt to ieteicamo dienas devu. Ražotāji vienmēr norāda vitamīnu procentuālo daudzumu miligramos (mg) un ieteicamās vitamīnu un minerālvielu dienas devas pieaugušajiem jeb NRV (Nutrient Reference Values jeb uzturvielu atsauces vērtību) tabletē. NRV ir zinātniski pamatotu, skaitliski izteiktu vērtību kopums uzturvērtības marķējuma un attiecīgo uzturvērtības norāžu vajadzībām. NRV pamatojas uz uzturvielu līmeņiem, kas saistīti ar uzturvielu vajadzībām vai ar uztura izraisītu neinfekcijas slimību riska mazināšanu.

Kā tiek absorbēti vitamīni?

Pateicoties novatoriskajai EC ražošanas tehnoloģijai, LIVOL MULTI tabletes ir pārklātas ar īpašu slāni, kas garantē sastāvdaļu uzsūkšanos un fizioloģisko iedarbību konkrētā organisma vietā. Tas nozīmē, ka, piemēram, kalcijs un magnijs uzsūcas kuņģī, kamēr citas minerālvielas – tikai zarnās. Šajā gadījumā, dzelzs un
magnijs nebloķē viens otru absorbcijas laikā.

EC tehnoloģijas priekšrocības:

• pasargā no agresīvās kuņģa skābes iedarbības,

• maksimāla vitamīnu un minerālvielu uzsūkšanās un iedarbība gremošanas traktā,

• pasargā zarnas no kairinājuma. Tas ir ļoti būtiski cilvēkiem, kam jutīgs kuņģis.

Kur tiek ražoti Livol Multi produkti?

LIVOL Multivitamīni tiek ražoti Dānijā kopš 1959. gada. Latvijā tie bija pirmie multivitamīni no Skandināvijas, kas pirms 20 gadiem ieguva patērētāju uzticību un saglabājuši to līdz šai dienai.

Vai ir taisnība, ka visiem pavasarī trūkst vitamīni, un tādēļ vajag tos papildus lietot?

Vitamīni ir iesaistīti vissvarīgākajās ķīmiskajās reakcijās, kas notiek cilvēka ķermenī, un tādēļ tie ir jāuzņem kopā ar pārtiku visu gadu (ne tikai pavasarī). Ķermenis pats nespēj sintezēt vitamīnus pietiekamā daudzumā, un to rezerves organismā ir tik mazas, ka pirmie hipovitaminozes (daļējs kāda vitamīna trūkums organismā) simptomi var parādīties jau nedēļas laikā.

Kāpēc mūsu veselībai ir tik svarīgs D vitamīns? Vai jūs zināt savu D vitamīna līmeni?

Šis vitamīns palīdz uzturēt cilvēka ķermeņa svarīgās funkcijas. D vitamīns cilvēka ādā sintezējas ar UVB staru palīdzību, un pēc uzbūves tas patiesībā ir hormons, kas iesaistās vairākos organisma procesos. Taču daudzi cilvēki arvien vairāk izvairās no saules stariem, jo baidās no ādas vēža, grumbām utt. Tāpat, dzīvojot mūsu platuma grādos, saules ne vienmēr ir pietiekoši, pat ne vasaras periodā. Daļu D vitamīna uzņemam ar pārtiku, bet tā saturs ir mazs. Līdz ar to D vitamīna trūkums organismā kļūst vēl nozīmīgāks.

Noteikt D vitamīna līmeni asinīs (25-OH-Vit.D Kopējais (D2+D3)) iespējams veicot asins analīzi. Rādītāji: deficīts < 10 ng/ml; nepietiekams 10 – 30 ng/ml; pietiekams 30 – 100 ng/ml; toksisks > 100 ng/ml

Manuprāt, norīt vitamīnu tableti ir grūti. Ko darīt?

Orkla Care veica pētījumu, lai atrastu vislabāko tablešu formu, kuru būtu viegli norīt. Tā smēlās iedvesmu no dabas un izveidoja perfektas formas jeb mandeļveida formas tableti, kuru vieglāk norīt nekā apaļas vai iegarenas formas. Jauno tablešu formu ir testējis Dānijas Tehnoloģiju institūts.

Šobrīd četri LIVOL MULTI vitamīnu veidi ir pieejami mandeļveida formas tabletēs: LIVOL MULTI Ģimenei, LIVOL MULTI Herba un LIVOL MULTI Herba 50+, kā arī LIVOL MULTI pieaugušajiem 50+.

Kam pievērst uzmanību, izvēloties vitamīnus?

Visplašāk pazīstamie uztura bagātinātāji ir multivitamīni. Tie pētīti salīdzinoši maz. Tomēr ir iegūti droši pierādījumi, ka multivitamīnu lietošana katru dienu palīdz samazināt risku saslimt ar sirds slimībām, piedzīvot insultu un saslimt ar dažu veidu infekciju slimībām.

Izvēloties no piedāvātās vitamīnu pārpilnības, vissvarīgākā uzmanība jāpievērš tieši to sastāvam. Tabletes, kuras sastāvā vitamīnu deva ir no 20 līdz 30 % no NRV ir neefektīvas, tāpēc vislabāk izvēlēties, kur vitamīnu deva ir 50- 100 % no NRV rādītāja.

Izvēloties sev piemērotākos vitamīnus, īpaši svarīgi pievērst arī uzmanību, kurai tieši vecuma grupai tie domāti (piemēram, bērniem, pusaudžiem, vīriešiem, sievietēm, gados veciem cilvēkiem), jo katrai vecuma grupai nepieciešamas atšķirīgas vidējās devas. To visu nodrošina LIVOL MULTI vitamīni.