Svarīgi atcerēties par vitamīnu lietošanu

Aukstajā sezonā ir grūtāk nodrošināt, ka uzņemam visus organismam būtiskos vitamīnus un minerālvielas. Retāka saules gaisma ievērojami samazina D vitamīna daudzumu organismā, un bez svaigiem dārzeņiem un augļiem mēs nesaņemam nepieciešamo C vitamīna daudzumu. Bieži vien šie trūkumi tiek aizvietoti ar uztura bagātinātājiem. Ir svarīgi atcerēties, ka nepareizi lietojot vai kombinējot uztura bagātinātājus, tie var nesniegt vēlamo efektu un pat radīt veselības problēmas. Kas Tev ir jāzina?

  • Uztura bagātinātāju lietošanas laiku mēs parasti pieskaņojam savam dienas ritmam, taču paturiet prātā, ka dažu uztura bagātinātāju lietošanas laiks ietekmē to iedarbību. Izvēloties pareizo laiku vitamīnu lietošanai, mēs varam gūt lielāku labumu.
  • Brokastīs ieteicams lietot multivitamīnu kompleksus. Bet, ja brokastis netiek ēstas, tad dienas pirmajā pusē pēc ēšanas. Tā mēs iegūsim enerģiju visai dienai un mazināsim kairinošo ietekmi uz kuņģi. Tas īpaši attiecas uz B grupas vitamīniem vai žeņšeņu (vai citiem tonizējošiem augiem).
  • Vakaros ieteicams uzņemt kalciju un magniju, kas iedarbojas relaksējoši un var uzlabot miega kvalitāti.
  • Vitamīnus un minerālvielas ir svarīgi uzdzert ar ūdeni. Pat pareizajā laikā uzņemot uztura bagātinātājus, nevarēsiet sasniegt vēlamo efektu, ja tos steigšus dzersiet ar tēju, kafiju, pienu, sulu vai kādu citu dzērienu. Uztura bagātinātāju lietošana kopā ar citiem šķidrumiem negatīvi ietekmē vielu uzsūkšanos. Tas ir īpaši svarīgi, lietojot probiotikas un uztura bagātinātājus ar dzelzi, B grupas vitamīniem.
  • Ir svarīgi vitamīnus lietot kursa veidā, lai sasniegtu maksimālu efektu. Lietošanas kurss ir vismaz 3 mēneši pēc kārtas, vēlams katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Pēc šāda kursa var veikt vairāku mēnešu pārtraukumu un, ja nepieciešams, atkārtot.
  • Daži pārtikas produkti var kavēt uzņemto vitamīnu vai minerālvielu uzsūkšanos. Šeit ir daži nesaderību piemēri, kas jāpatur prātā. Piemēram, pārāk daudz cukura uzturā kavē C vitamīna uzsūkšanos. Uzņemot dzelzi un probiotikas, jābūt uzmanīgiem ar piena lietošanu, ievērojot starp tiem vismaz 2 stundu pārtraukumu. Dzelzi nevajadzētu lietot vienlaikus ar cinku. Magnijs nav ieteicams kombinācijā ar kalciju. Turklāt jāizvairās no divu taukos šķīstošo vitamīnu vienlaicīgas lietošanas.
  • Lietojot vairāk nekā vienu uztura bagātinātāju, ir svarīgi paskatīties uz iekļauto vielu saderību. Mijiedarbība starp uztura bagātinātājiem un recepšu medikamentiem ir ļoti svarīga, tāpēc, iegādājoties vitamīnus, noteikti brīdiniet farmaceitu par lietotajiem medikamentiem.
Dalies