Biežāk pieļautās kļūdas vitamīnu lietošanā

Vitamīnu lietošana šķiet labs risinājums, jo  ir iespēja ātri un ērti nodrošināt organismu ar visām nepieciešamajām vielām un padarīt to izturīgāku pret dažādām slimībām. Taču svarīgi lietot uztura bagātinātājus pareizi un izvēlēties tos, kas organismam patiešām ir nepieciešami. Šajā rakstā mēs izcelsim četras biežāk pieļautās kļūdas vitamīnu uzņemšanā. Mēs ceram, ka tas palīdzēs jums izvairīties no tām un dzīvot veselīgāk!

Nevajadzīga vitamīnu lietošana

Pirms vitamīnu lietošanas, vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu, kurš var ieteikt veikt asins analīzes, lai noskaidrotu, kas tieši nepieciešams Jūsu organismam. Paļauties uz intuīciju vai citu ieteikumiem nav labākais risinājums. Jums var būt nepieciešami pavisam citi vitamīni nekā jūsu kolēģiem, vai arī daži ieteiktie vitamīni var nebūt saderīgi ar jūsu lietotajām zālēm. Turklāt,  vitamīnu pārdozēšana var radīt negatīvas sekas veselībai.

Izvēloties vitamīnus, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu un rūpīgi izlasiet instrukcijas. Uz iepakojuma tiek norādītas uztura bagātinātāja lietošanas indikācijas un kursa ilgums, kas jāievēro. Bieži tiek pieļauta kļūda, ka vitamīnus lieto pārāk ilgi. Atcerieties, ka organisms nespēj droši uzglabāt vitamīnu un minerālvielu rezerves. Vitamīnu pārdozēšana var izraisīt hipervitaminozi, kas var izraisīt galvassāpes, kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumus, sliktu dūšu, vemšanu vai caureju.

Nepareizs vitamīnu uzņemšanas laiks

Daudziem vitamīnu uzņemšana ir kļuvusi par rituālu dienas sākumā vai beigās. Taču vitamīnu uzņemšanas laiks var iespaidot to ietekmi uz organismu. Daži uztura bagātinātāji var sniegt vairāk enerģijas, tāpēc vēlams tos lietot no rīta. Citi vitamīni var iedarboties nomierinoši, tāpēc labāk tos lietot vakarā. Kā piemērus varam minēt multivitamīnu un magnija lietošanu.

Multivitamīniem bieži ir enerģiska iedarbība (īpaši, ja tie satur B vitamīnus vai eleuterokoku), tāpēc vislielāko labumu gūsiet, tos lietojot dienas pirmajā pusē. Tomēr ir svarīgi tos nelietot tukšā dūšā, jo tiem var būt kairinošs efekts. Paēdiet brokastis un pēc tam uzņemiet multivitamīnu devu.

Magnija uzņemšanu ieteicams atstāt vakaram. Šim minerālam ir relaksējoša iedarbība uz muskuļiem, tāpēc tā lietošana pirms gulētiešanas var ne tikai atvieglot iemigšanu, bet arī uzlabot miega kvalitāti.

Svarīgi arī ņemt vērā, ka vitamīnus ieteicams lietot katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Regularitāte ir ļoti svarīga, ja vēlaties no tā gūt maksimālu labumu.

Vitamīni netiek uzdzerti ar ūdeni

Vitamīnus bieži uzdzeram ar to, kas ir pa rokai – sulu, bezalkoholiskajiem dzērieniem, kafiju, tēju vai pat pienu. Tā ir liela kļūda, kas traucēt vitamīnu uzsūkšanos. Vitamīni un minerālvielas mijiedarbojas ar šķidrumu, ko dzeram. Visi iepriekš minētie dzērieni var samazināt vitamīnu uzsūkšanos to ķīmiskā sastāva dēļ.

Vitamīnus nepieciešams uzņemt ar šķidrumu, kam ir neitrāls ķīmiskais sastāvs – vislabāk ūdeni istabas temperatūrā. Tādā veidā uztura bagātinātāji uzsūksies visefektīvāk.

Vitamīni netiek pareizi kombinēti

Vitamīnu uzņemšanā, svarīga nozīme ir arī saderībai gan ar pārtiku, gan citiem uztura bagātinātājiem. Pārtikā esošās vielas var kavēt vitamīnu uzsūkšanos, piemēram, jāizvairās no īpaši saldiem ēdieniem un C vitamīna, jo augsts cukura līmenis ēdienā bloķē šī vitamīna uzsūkšanos.

Vitamīni, minerālvielas un medikamenti var arī kavēt viens otra uzņemšanu un iedarbību. Tādēļ, pirms to lietošanas, konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu, ja lietojat kādas citas zāles. Lietojot nesaderīgus uztura bagātinātājus, starp to uzņemšanu, visticamākais, būs jāievēro vairāku stundu pārtraukums.

Dalies