Jautājumi un atbildes

Vai un kam ir nepieciešams uzņemt papildus vitamīnus un minerālvielas?

Vai jūs katru dienu apēdat 7 – 10 porcijas augļu un dārzeņu? Saskaņā ar jaunajām uztura pamatnostādnēm, pieaugušajiem dienā jāapēd vismaz 7-10 porcijas augļu un dārzeņu, tomēr realitātē lielākā daļa cilvēku tik daudz neapēd. Nenoliedzami svarīgākais ikdienas uzturvielu avots ir pārtika, taču vai varam būt pārliecināti, ka ar pārtiku uzņemam visas organismam nepieciešamās uzturvielas? Pētījumi liecina, ka lielākajai daļai iedzīvotāju uzturs nav pilnvērtīgs. Izvēloties produktus, cilvēki lielākoties domā par cenu, nevis par kvalitāti vai veselīgumu. Ikdienas uzturā ir maz šķiedrvielu, augļu un dārzeņu, pārāk daudz cukura un piesātināto tauku. Vajadzību pēc papildus vitamīniem var radīt arī stress, nepietiekams uzturs, kaitīgie ieradumi, aktīvs sports, noteiktas slimības un arī grūtniecība. Tāpat cilvēka organismam ziemā un agrā pavasarī vairāk jācīnās ar vides faktoriem (aukstums, vējš, infekciju slimības utml). Atbalstot organismu ar nepieciešamajiem mikroelementiem, mums ir iespēja stiprināt savu ķermeni un imunitāti.

Cilvēku grupas, kurām iesakām papildināt uzturu:

  1. Sievietes, kuras plāno grūtniecību, ir stāvoklī vai baro bērnu ar krūti;
  2. Sievietes pēcmenopauzes periodā;
  3. Veģetārieši un vegāni;
  4. Cilvēki ar alkohola atkarību;
  5. Cilvēki ar barības vielu uzsūkšanās traucējumiem tievajā zarnā, pēc kuņģa operācijām vai noteiktām slimībām.
Kas ir minerālvielas un kāpēc tās ir nepieciešamas?

Minerālvielas ir īpaši svarīgas uzturvielas, kas kopā ar vitamīniem nodrošina normālu organisma darbību. Minerālvielas ir viena no galvenajām kaulu, zobu, muskuļu, asiņu, audu un nervu šūnu sastāvdaļām. Tās atrodamas dažādos produktos – gaļā, graudaugos, dārzeņos, augļos, riekstos un piena produktos. Minerālvielas ir iespējams uzņemt arī ar uztura bagātinātājiem. 

Minerālvielas iedala divās grupās: makrominerāļi (nātrijs, sāls (nātrija hlorīds), kālijs, kalcijs, fosfors, magnijs, sērs). Šīs minerālvielas cilvēka organismam ir nepieciešamas pietiekami lielos daudzumos. Mikroelementi: dzelzs, cinks, jods, selēns, varš, mangāns, fluors, hroms, molibdēns. Šīs minerālvielas organismam ir nepieciešamas daudz mazākos daudzumos.

Kas ir vitamīni un kāpēc tie ir svarīgi?

Viens no svarīgākajiem faktoriem organisma funkciju stiprināšanā ir vitamīni – bioloģiski aktīvo organisko savienojumu grupa. Tie tiek klasificēti kā neaizvietojami uztura faktori. Vitamīni organismā nonāk galvenokārt ar pārtiku. Vitamīni piedalās vielmaiņas regulēšanā – ietekmē barības vielu uzsūkšanos, veicina normālu šūnu augšanu un organisma attīstību. Dzīvā organismā daudzu reakciju katalizatorus sauc par fermentiem. Tā kā vitamīni ir galvenā fermentu sastāvdaļa, tieši tie nosaka normālu fermentu darbību un aktivitāti. To trūkums un vēl jo vairāk vitamīnu trūkums izraisa vielmaiņas traucējumus.

Cik daudz vitamīnu jāuzņem?

LIVOL vitamīnu sastāvdaļu daudzumi ir harmoniski pielāgoti dažāda vecuma un dzimuma cilvēku vajadzībām un tuvu ieteicamajai dienas devai, lai jūs varētu būt pārliecināti, ka saņemsiet drošas un adekvātas normas.

Lai arī vitamīni ir svarīgi organismam, to ieteicamo dienas devu nedrīkst pārsniegt. Uz produktu iepakojuma vienmēr norāda vitamīnu saturu miligramos (mg) un NRV procentuālo daudzumu (uzturvielu atsauces vērtība). Profilaksei ieteicams lietot tikai NRV vai vēl mazāk, jo daļu vitamīnu mēs uzņemam ar pārtiku. Izņemot D vitamīnu, mums tas ir vajadzīgs daudz vairāk.

Kā tiek absorbēti vitamīni?

LIVOL MULTI vitamīnu ražošanā tiek izmantota inovatīva EC (enteric coating) tehnololoģija – produktu sastāvdaļas tiek pārklātas ar īpašu slāni, kas garantē vitamīnu, minerālvielu un fizioloģisko elementu uzsūkšanos. Šīs vielas tiek atbrīvotas tajā gremošanas trakta vietā, kur tās vislabāk uzsūcas organismā.

EC TEHNOLOĢIJAS PRIEKŠROCĪBAS

  • aizsargā sastāvdaļas no kuņģa skābes iedarbības;
  • vielas pakāpeniski izdalās kuņģa – zarnu traktā, kas nodrošina to, lai tās ceļā nesadalītos, bet maksimāli uzsūktos;
  • pasargā kunģi no kairinājuma, kas ir īpaši nozīmīgi tiem, kam ir jutīgs kunģis.
Kur produkti tiek ražoti?

LIVOL multivitamīnus ražo Dānijā jau kopš 1959. gada.

Vai tā ir taisnība, ka pavasarī visiem trūkst vitamīni un tie ir jāuzņem papildus?

Tā kā vitamīni tiek iesaistīti svarīgākajās ķīmiskajās reakcijās, kas notiek cilvēka organismā, ir nozīmīgi tos uzņemt visa gada garumā ar pārtiku un/vai uztura bagātinātājiem (ne tikai pavasarī). 

Kā zināt, ka organismam trūkst D vitamīns?

D vitamīns palīdz uzturēt cilvēka dzīvībai svarīgās funkcijas. Mūsu ķermenis dabiski ražo D vitamīnu, uzturoties saulē. Tomēr daudziem nav iespēju vai nav ieteicams uzturēties pietiekami daudz saules staros (izvairoties no ādas vēža, ādas novecošanās), līdz ar to D vitamīna deficīts kļūst vēl aktuālāks.

Lai noskaidrotu vai organismā trūkst D vitamīns, ir iespējams veikt asins analīzes. Analīzēs tiek pārbaudīts 25-OH daudzums, kas ir galvenā D vitamīna rezerves forma.

Man ir grūti norīt vitamīnu tabletes. Kā rīkoties?

“Orkla Care” ir veicis pētījumus, lai atrastu labāku tablešu formu, ko ir vieglāk norīt. Iedvesmojoties no dabas, ir atklāts, ka visvieglāk cilvēkiem ir norīt mandeļu formas tabletes (nevis apaļās vai iegarenās). Jauno tablešu formu ir izstrādājis Dānijas Tehnoloģiju institūts un ar šīs formas tabletes tiek izmantotas jau četros LIVOL MULTI produktos:LIVOL MULTI visai ģimenei, LIVOL MULTI Herba un Herba 50+, kā arī LIVOL MULTI pieaugušajiem 50+.

Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties vitamīnus?

Iegādājoties vitamīnus, iesakām izvēlēties kompleksus, kas satur ne tikai vitamīnus, bet arī minerālvielas, jo organismā bieži trūkst dažādu mikroelementu. Jāņem vērā, ka katram produktam ir atšķirīgs sastāvs un elementu daudzums. Izvēloties produktu, jāpievērš uzmanība sastāvam – vitamīni, kuros NRV ir 20-30% būs mazāk noderīgi, tāpēc labāk izvēlēties tādus, kuros NRV ir 50-100%. Tāpat iesakām izvēlēties atbilstošus produktus, kas izstrādāti dažādām vajadzībām, atkarībā no dzimuma vai vecuma – vīriešiem, sievietēm, bērniem, pusaudžiem, senioriem utml.