Kā kombinēt vitamīnus un minerālvielas?

Mēs vēlamies stipru imunitāti, labu redzi, skaistu ādu un stiprus nagus. Katrai no šīm vajadzībām var atrast piemērotus vitamīnus un minerālvielas. Bet to visu lietošana vienlaicīgi, visticamāk, ir slikta doma. Uztura bagātinātāji var būt nesavietojami savā starpā, piemēram, tie satur lielas viena un tā paša vitamīna devas, kas var izraisīt pārpalikumu uzkrāšanos organismā un radīt veselības problēmas. Dažādi uztura bagātinātāji var saturēt arī vitamīnus vai minerālvielas, kas kavē viens otra uzsūkšanos. Kā to zināt? Vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu. Šajā rakstā mēs dalāmies ar vitamīnu un minerālvielu kombinēšanas pamatnoteikumiem.

Divas vitamīnu grupas, kas jums jāzina – ūdenī šķīstoši un taukos šķīstoši vitamīni

Pirms runājam par vitamīnu kombinācijām, jums jāzina par šīm divām vitamīnu grupām un to, kā tās atšķiras viena no otras. Nosaukumi liecina, ka daži vitamīni šķīst ūdenī, bet citi taukos. Ko tas nozīmē?

Ūdenī šķīstošie vitamīni organismā neuzkrājas un to pārpalikums izdalās ar urīnu. Šajā vitamīnu grupā ietilpst vitamīni C, B1, B2, B3, B5, B6, B12, H (biotīns) un PP (niacīns), folijskābe, pantotēnskābe.

Taukos šķīstošie vitamīni var uzkrāties taukaudos un aknās. Šo vitamīnu pārpalikums organismā var būt ārkārtīgi kaitīgs veselībai. Tāpēc nav ieteicams vienlaikus lietot vairāku veidu taukos šķīstošos vitamīnus.

Taukos šķīstošie vitamīni ietver vitamīnus A, E, D un. J. Tos nav ieteicams uzņemt tukšā dūšā. Un to labākā forma ir eļļas kapsulas vai pilieni. Lietojot tabletes, šie vitamīni organismā uzsūcas mazāk.

Kas jāzina par minerālvielu saderību uztura bagātinātājos?

Uztura bagātinātāji parasti satur vitamīnus un minerālvielas. Ja lietojat tikai vienu uztura bagātinātāju, jums ne par ko nav jāuztraucas – visas sastāvdaļas ir sabalansētas. Taču, ja nepieciešams lietot vairāku veidu uztura bagātinātājus, ir jāapzinās nesaderīgas minerālvielu kombinācijas un tās nedrīkst lietot kopā, piemēram:

  • Uztura bagātinātājus, kas satur daudz magnija, nedrīkst lietot kopā ar kalciju, jo kalcijs neļauj organismam absorbēt magniju. Ja jūsu organismā trūkst abu šo vielu, uzņemiet šīs minerālvielas ar vairāku stundu pārtraukumu. 
  • Uztura bagātinātāji ar augstu šķiedrvielu saturu var traucēt organisma spēju absorbēt minerālvielas (piemēram, cinku, kalciju vai magniju). Šos preparātus arī ieteicams lietot, ievērojot vairāku stundu pārtraukumu.

Bet ne vienmēr minerālvielas un vitamīni traucē viens otram. Ir kombinācijas, kurām ir pozitīva ietekme un kas palīdz organismam absorbēt nepieciešamās vielas, piemēram:

  • D vitamīns palīdz absorbēt kalciju;
  • magnija un B vitamīnu kombinācija efektīvāk uzlabo nervu sistēmas darbību;
  • dzelzi ieteicams lietot kombinācijā ar varu, jo lietojot dzelzi vienu pašu, samazinās vara daudzums, kas var izraisīt tā deficītu organismā;
  • C vitamīns veicina dzelzs uzsūkšanos.

Kā nekļūdīties, kombinējot vitamīnus?

Šajā rakstā mēs sniedzam tikai dažus vitamīnu un minerālvielu kombinācijas piemērus. Izvēloties uztura bagātinātājus, būtu grūti visu uzskaitīt un atcerēties. Tāpēc, kombinējot vitamīnus, meklējiet ražotāju, kura dažādus produktus var kombinēt savā starpā. Noteikti konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par sava organisma vajadzībām. Veselības speciālisti zina vitamīnu un minerālvielu kombinēšanas noteikumus un varēs palīdzēt izvēlēties un noteikt pareizo devu.

Dalies