Kādas ir B vitamīnu priekšrocības?

B vitamīni ir vieni no svarīgākajiem vitamīniem, kas iesaistīti daudzos ķermeņa procesos un ir nepieciešami nervu sistēmas veselības uzturēšanai. Šī vitamīnu grupa sastāv no 8 vitamīniem:

  • B1 vitamīns vai tiamīns.
  • B2 vitamīns vai riboflavīns.
  • B3 vitamīns vai niacīns.
  • B5 vitamīns vai pantotēnskābe.
  • B6 vitamīns.
  • B7 vitamīns vai biotīns.
  • B9 vitamīns vai folijskābe.
  • B12 vitamīns vai kobalamīns.

B vitamīnu deficīts var izraisīt nogurumu, biežas galvassāpes vai migrēnas, paaugstinātu uzbudināmību, muskuļu spazmas un nejutīgumu, atmiņas traucējumus, anēmiju, ādas un gļotādu bojājumus, gremošanas traucējumus.

Kāda ir B vitamīnu ietekme uz veselību?

B1 vitamīns piedalās ogļhidrātu vielmaiņā, pārraida nervu impulsus uz muskuļiem, atjauno nervu sistēmu pēc lielas slodzes, palīdz pārvarēt stresu un trauksmi, veicina normālu augšanu, auglību un laktāciju.

B2 vitamīns piedalās dažādos vielmaiņas procesos organismā: aminoskābju un olbaltumvielu metabolismā un ražošanā, sarkano asinsķermenīšu veidošanā un skābekļa vielmaiņā tajos, kaulu smadzeņu darbībā, antivielu veidošanā. Riboflavīns nepieciešams arī imunitātei, normālai vairogdziedzera darbībai, tas palīdz pārvarēt migrēnas galvassāpes, rūpējas par veselīgu ādu, nagiem un matiem.

B3 vitamīns jeb niacīns ir nepieciešams, lai atbalstītu nervu sistēmu, mazinātu nogurumu, vielmaiņu, sirds un asinsvadu darbību un ādas stāvokli. Kopā ar vitamīniem B1, B2, B5 un B6 tas ir iesaistīts enerģijas ražošanā no ogļhidrātiem un olbaltumvielām, ko uzņemam ar pārtiku.

B5 vitamīns ir antioksidants, kas piedalās olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku vielmaiņā, organisma detoksikācijā, palīdz ātrāk sadziedēt brūces un pazemina sliktā holesterīna līmeni asinīs. Pantotēnskābe rūpējas arī par veseliem matiem un to augšanu.

B6 vitamīns ir svarīgs normālai nervu sistēmas darbībai, organisma rezistencei pret infekcijām, sieviešu hormonu līdzsvaram. Tas ir iesaistīts arī olbaltumvielu un aminoskābju metabolismā un tauku metabolismā, insulīna ražošanā un asins šūnu veidošanā.

B7 vitamīns jeb biotīns visvairāk tiek saistīts ar skaistuma veicināšanu – skaistiem matiem un veselīgai ādai. Bet šis vitamīns ir svarīgs arī ogļhidrātu un tauku vielmaiņai, asins ražošanai un regulē dziedzeru darbību.

B9 vitamīns ir nepieciešams normālai ķermeņa augšanai un attīstībai. Tas ir nepieciešams arī jaunu šūnu veidošanai un DNS ražošanai, kā arī ir iesaistīts vielmaiņā. Šo īpašību dēļ folijskābi bieži uzņem tieši grūtniecības laikā. B9 vitamīns nepieciešams arī smadzeņu darbībai un emocionālajai veselībai, kā arī rūpējas par kuņģa un zarnu veselību.
B12 vitamīns ir koenzīms, kas nepieciešams normālai nervu sistēmas darbībai, pozitīvi ietekmē garastāvokli un var palīdzēt mazināt depresijas simptomus. Tas ir svarīgs arī smadzeņu veselībai, palīdzot uzlabot atmiņu un novērst neironu zudumu. Kobalamīns arī nodrošina enerģiju, rūpējas par sirds veselību un ir nepieciešams sarkano asins šūnu veidošanai un DNS sintēzei.

Kādi ir B vitamīnu avoti?

B1 vitamīns ir atrodams graudaugos, riekstos, pupās, spinātos, kāpostos, kviešu dīgstos, cukini, jēra gaļā, sparģeļos, briseles kāpostos.

B2 vitamīna avoti ir mandeles, savvaļas rīsi, Briseles kāposti, sparģeļi, pupiņas, kviešu dīgsti, spināti, piens, jogurts un olas.

B3 vitamīns ir atrodams sarkanajā gaļā, pienā, olās, raugā, neapstrādātos dārzeņos, tomātos, lasī, vistas gaļā, tuncī un sēnēs.

B5 vitamīna avoti ir avokado, olas, gaļa, jogurts, pākšaugi, selerijas, tomāti, lēcas un sēnes.

B6 vitamīns ir atrodams vistas gaļā, tītarā, lasī, tuncī, lēcās, saulespuķu sēklās, brūnajos rīsos, paprikā, burkānos, briseles kāpostos, banānos, sierā.

Dabiskie B7 vitamīna avoti ir mieži, aknas, cūkgaļa, vistas gaļa, zivis, raugs, kartupeļi, ziedkāposti, tomāti, salāti, greipfrūti, arbūzs, olu dzeltenumi, austeres.

B9 vitamīna avoti ir tumši lapu dārzeņi, spināti, brokoļi, avokado, bietes, sparģeļi, saknes, lasis, piens, pupiņas, kvieši un kviešu dīgsti.

B12 vitamīns ir atrodams liellopu gaļā, cūkgaļā, zivīs, vēžveidīgajos, olās un piena produktos.

Dalies