Mandeļu formas tablete - uzlabota un dabas iedvesmota

Vitamīni: jauna, uzlabota tablešu forma, ko ir vieglāk norīt ar pirmo reizi

Šajā rakstā ir sniegta informācija par pētījumu, kurā brīvprātīgie salīdzināja, kuras 1075 miligramu tabletes – apaļas, mandeļu formas vai iegarenas – ir vieglāk norīt. 105 dalībnieki salīdzināja apaļās un mandeļu formas tabletes, 109 dalībnieki salīdzināja iegarenās un mandeļu formas tabletes. Visu vitamīnu tablešu blīvums un svars ir vienāds, tās atšķiras tikai pēc formas, izliekuma un gluduma (1. att.).

1.att. Mandeļu, apaļa un iegarenas formas tablete

“Orkla Care” ir viens no lielākajiem un inovatīvākajiem uztura bagātinātāju ražotājiem Skandināvijā. Uzņēmumam pieder modernas rūpnīcas Dānijā un Norvēģijā. Vēlme nepārtraukti uzlabot produktu sastāvu un formu, mudināja uzņēmumu veikt rakstā aplūkoto pētījumu. 

Izstrādājot zāles vai uztura bagātinātājus, pētniekiem vienmēr svarīgāki šķiet tablešu sastāva ražošanas parametri, tāpēc sensorie aspekti tiek gandrīz ignorēti. Taču tieši šīs īpašības ir nozīmīgas daudziem pircējiem, kas izvēlas produktu, balstoties uz to, cik viegli ir norīt vitamīna tableti.

Mums jau ierasts, ka tabletes ir apaļas vai iegarenas, nereti lielas un tiešām grūti norijamas, tās ir atkārtoti jāuzdzer ar ūdeni vai pat jāuzkož. Tā kā tablešu masu ražotājs nevar daudz mainīt, Orkla Care centās noskaidrot, vai tabletes būtu vieglāk norīt, mainot to formu.

Pētījums nebija paredzēts, lai risinātu problēmas cilvēkiem ar disfāgiju vai citiem rīšanas traucējumiem. Tika pētītas vitamīnu un minerālvielu tabletes, nevis ārstnieciskās tabletes.

Tas, kā cilvēki lieto pārtiku – šajā gadījumā tabletes – ir atkarīgs no dažādu maņu faktoru kopumua, piemēram, krāsas, garšas, tekstūras, blīvuma, konsistences, izmēra un formas.

Pat mazākie dzīvnieki viegli ēd dažādu augļu sēklas un kauliņus. Dabas sēklas un graudi ir veidoti tā, lai tos varētu norīt veselus, nesadaloties. Patiesībā gadu gaitā dažādas sēklas ir attīstījušās tā, ka dzīvnieki tās norij, nejūtoties neērti. Piemēram, zemesrieksti, atšķirībā no arbūzu sēklām, tiek sakošļāti pirms to norīšanas. Šī no dabas aizgūtā ideja iedvesmoja Kopenhāgenas Universitātes Farmācijas fakultātes botānikas profesoru Danielu Bar-Šalomu, ar citu zinātnieku palīdzību, izveidot mandeļu formas tabletes.

Iedvesmojoties no mandeļu formas un cieši sadarbojoties ar tablešu iekārtu ražotājiem (Elizabeth, McKeesport, PA), tika izstrādāta galīgā tablešu forma (2. att.).

Tests un papildus pētījumi

Novērtēšana sākās ar kvantitatīvo produktu novērtēšanas testu (QUAL), kurā dalībniekiem tika lūgts pēc nejaušības principa izvēlēties tabletes, ko izmēģināt norīt, mandeļveida vai apaļu un mandeļveida vai iegarenu. 

Papildus tam, lai vizualizētu, kā dalībnieki reaģēja uz apaļajām, iegarenajām un mandeļu formas tabletēm, 6 brīvprātīgajiem Kopenhāgenas slimnīcā tika veikts ultraskaņas izmeklējums tabletes rīšanas brīdī. Visiem brīvprātīgajiem bija normāla rīšanas funkcija, un agrāk viņiem nebija problēmu ar tablešu norīšanu. 3 no viņiem norādīja, ka visgrūtāk bija norīt apaļu tableti, 2 iegarenu un 1 nejutu nekādu atšķirību. Ultraskaņas attēli rādīja, ka lielākā daļa tablešu kaklā viegli izslīdēja, bet dažas atgriezās un pēc tam atkal pazuda (pēc otrā malka). Tas tika fiksēts, norijot 4 apaļas un 2 iegarenas tabletes. Interesanti, ka mandeļu formas tablete ieslīdēja barības vadā ar platāko, lielāka rādiusa galu pa priekšu.

Mandeles forma ir būtisks faktors, lai tableti varētu viegli norīt pirmajā reizē

Salīdzinot trīs dažādas formas tabletes, apaļas, iegarenas un mandeļu formas, tika konstatēts, ka mandeļu formas tableti bija daudz vieglāk norīt nekā apaļo tableti. Tikmēr atšķirība starp iegarenajām un mandeļu formas tabletēm bija nenozīmīga.

2. att Dabas iedvesmota mandeļu formas tablete

Kas attiecas uz tabletes sajūtu rīklē, tad vismazāk manāmā bija mandeļu formas tablete, tad iegarēnā un apaļā. Tas liecina, ka “sēklas forma” ir izšķirošs faktors, jo mandeļu formas tablete ir platāka nekā iegarenā.

Ultraskaņas izmeklēšana sniedza interesantu informāciju, jo liecināja, ka mandeļveida tablete tika norīta ar plato galu pa priekšu. Šis ieskats var palīdzēt turpināt vieglāk norijamu tablešu izstrādi.

Pētījums tika publicēts 2016. gada janvārī zinātniskajā žurnālā Tablets & Capsules. Tas ir vienīgais žurnāls pasaulē, kas koncentrējas uz pārliecinošu formulējumu.

Literatūra
1. Bar-Shalom, D. (2010). „Seeds of change: Thoughts on making solid dosage forms easier to swallow“. Tablets & Capsules (4): 29-31.
2. Schiele, J. T., R. Quinzler, H. D. Klimm, M. G. Pruszydlo and W. E. Haefeli (2013). „Difficulties swallowing solid oral dosage forms in a general practice population: prevalence, causes, and relationship to dosage forms.“ Eur J Clin Pharmacol 69(4): 937-948.
3. Wan, X., A. T. Woods, A. Salgado-Montejo, C. Velasco and C. Spence (2015). „Assessing the expectations associated with pharmaceutical pill color and shape. „Food Quality and Preference 45: 171-182.
4. Yamamoto, S., H. Taniguchi, H. Hayashi, K. Hori, T. Tsujimura, Y. Nakamura, H. Sato and M. Inoue (2014). „How do tablet properties influence swallowing behaviors?“ J Pharm Pharmacol 66(1): 32-39.
5. Cho, Y. K., M. G. Choi, S. N. Oh, C. N. Baik, J. M. Park, I. S. Lee, S. W. Kim, K. Y. Choi and I. S. Chung (2012). „Comparison of bolus transit patterns identified by esophageal impedance to barium esophagram in patients with dysphagia. „Diseases of the Esophagus 25(1): 17-25.
6. http://oralflo.com/40-of-american-adults-report-difficulty-swallowing-pills/